Vršilac dužnosti Ombudspersona poziva centralne organe vlasti da hitno razmotre strategiju za eliminaciju siromaštva na Kosovu
Međunarodni dan borbe protiv siromaštva nalazi Kosovo na vrhu liste najsiromašnijih oblasti u svetu, odnosno na istom mestu u kojem se nalazilo i nakon konflikta 1999. godine.
Na osnovu analiza mnogih međunarodnih organizacija, 12% stanovništva Kosova živi u uslovima krajnjeg siromaštva dok pola stanovništva živi u siromaštvu. Ovo stanje utiće na opšte raspoloženje stanovništva i na odluke velikog broja njih da migriraju u zemlje inostranstva ukoliko im se pruži prilika.
Uzimajući u obzir ove statističke podatke, vršilac dužnosti Ombudspersona, g-din Hilmi Jashari je posetio najsiromašniju oblast na Kosovu, Srbicu, kojom prilikom se bliže upoznao da situacijom porodica koje žive sa manje od jednog eura dnevno.
Prema međunarodnoj konvenciji za ekonomska, socijalna i kulturna prava, a koja je na osnovu uredbe UNMIK-a broj 1999/24 direktno primenjiva na Kosovu, državne institucije moraju ispoštovati pravo svih građana na adekvatan životni standard uključujući ishranu, odevanje i adekvatno sklonište, kao i konstantno poboljšavanje životnih uslova. Državne institucije moraju preduzeti konkretne korake kako bi osigurali realizaciju ovog prava.
„Vlada Kosova mora preduzeti hitne akcije u pravcu poboljšanja situacije siromašnih porodica na Kosovu. Nisu sva pitanja vezana za konačni status, i prema tome neophodno je u što kračem roku razmotriti prioritete za eliminaciju siromaštva i započeti njihovu implementaciju imajući u vidu da činjenice pokazuju da se dosadašnja strategija pokazala neuspešnom“, rekao je g-din Hilmi Jashari tokom posete zajedničkom skloništu u Prekazu, u kojem je smešteno 13 porodica.
„75 eura socijalne pomoći ne mogu pokriti troškove lekova za 9 člana porodice, zbog čega sam primoran da hranu i garderobu sakupljam po kontejnerima za smeće samo kako bih preživeo“ rekao je jedan od žitelja kolektivnog centra u Srbici vršiocu dužnosti Ombudspersona, g-dinu Hilmi Jashariju.
Stanovnici ove oblasti, koji su imali priliku da se sastanu sa vršiocem dužnosti Ombudspersona su naveli da je njihov život, iako težak, svakim danom sve teži kao posledica povečanja cena prehrambenih proizvoda. Prema tome, oni su zatražili od vršioca dužnosti Ombudspersona da postane njihov glas u traženju njihovog prava na adekvatan život.