IZJAVA OMBUDSMANA REPUBLIKE KOSOVA

07/11/2014

Dana 9 oktobra 2014 god. Ombudsman se obratio Ustavnom sudu sa zahtevom za stavljanje van snage Dekreta Br. DKGJK–001–2014, predsednice Republike Kosovo, g-đe Atifete Jahjaga, kojim je ista potvrdila produženje mandata trojici međunarodnih sudija ovog suda. Nakon podnošenja slučaja, Institucija Ombudsmana primila je potvrdu o evidentiranju predmeta dana 13 oktobra 2014 god., i dana 14 oktobra 2014 god. odazvala se svim zahtevima suda za dodatnim informacijama.

S obzirom da je legitimitet prisustva trojice međunarodnih sudija u Ustavnom sudu stavljen pod znakom pitanja argumentima iznetim u zahtevu upućenom Sudu, Ombudsman je dostavio sudu, zajedno sa glavnim zahtevom jedan drugi zahtev za donošenje privremene mere i neposrednu obustavu Dekreta predsednice. Prema Poslovniku o radu Ustavnog suda, za takav zahtev, Veće za razmatranje ovog slučaja, trebalo je dati preporuku punom sastavu Suda u roku od sedam dana (Pravilo 55, tačka 4), posle čega bi ostale sudije imali samo tri dana na raspolaganju da podnose primedbe u vezi te preporuke (Pravilo 55, tačka 6). Zahtev se može razmotriti u nastavku od strane punog sastava Suda, ali samo ukoliko se jedan ili više sudija protive peporuci Veća za razmatranje (Pravilo 55, tačka 6). Ipak u svim slučajevima gde se zahteva privremena mera, Poslovnik o radu jasno propisuje da “Sud treba da po ubrzanom postupku razmotri zahtev za uvođenje privremenih mera i treba da ima prioritet nad svim drugim predmetima” (Pravilo 55, tačka 1).

Međutim, skoro mesec dana nakon dostavljanja zahteva od strane Ombudsmana, Ustavni sud još nije doneo odluku o privremenoj meri. U istom periodu, uprkos izričitog prioriteta koji se daje zahtevu za uvođenje privremene mere „pre svih drugih zahteva„, Sud je doneo odluku o deset drugih zahteva, ostavljajući po strani zahtev za privremenu meru u slučaju Dekreta Predsednice.

Štaviše, Ombudsman uočava očigledno odstupanje u proceduri koja je vođena u ovom slučaju, od procedure vođene u tri slučaja zadnjih meseca KI99/14 i KI100/14 (konsolidovanih od strane Suda za zajedničko razmatranje) i KO119/14. U slučajevima KI99/14 i KI100/14, Sud je usvojio privremenu meru posle dve nedelje nakon dostavljanja dodatnih informacija sudu od strane podnosioca zahteva, dok u slučaju KO119/14, odluka je doneta još brže. U ovom slučaju Ustavni sud je usvojio privremenu meru samo posle pet dana nakon podnošenja zahteva. Ne prejudicirajući meritum predmeta, Ustavni sud je procenio kao neophodnost usvajanje privremene mere, kako bi se izbegla opasna situacija, u kojoj bi legitimnost svih odluka Skupštine bila pod sumnjom, obzirom da je ustavnost izbora predsednika Skupštine bila pod znakom pitanja.

Ombudsman uočava da je slučaj trojice međunarodnih sudija, u potpunosti jednak u tom smislu, sa slučajem KO119/14. Zbog toga, Ombudsman poziva Ustavni sud, da istom hitnošću obustavi Dekret za produženje mandata trojice međunarodnih sudija, kako se ne bi dovela pod znakom pitanja legitimnost bilo koje odluke donete od strane Ustavnog suda zbog učešća tih sudija.

Takođe, naglašavajući  hitnost ovog slučaja, Ombudsman poziva Ustavni sud da u najkraćem roku usvoji privremenu meru i neposredno obustavi Dekret Predsednice br. DKGJK–001–2014.