Ombudsmani Kosova, Albanije i Severne Makedonije potpisali su Sporazum o saradnji radi jačanja zaštite ljudskih prava u regionu
Prizren, 23. jun 2026. – Ombudsman Republike Kosovo, g. Naim Ćelaj, Ombudsman Republike Severne Makedonije, g. Faton Selami, i Ombudsman Republike Albanije, g. Endrit Šabani, potpisali su danas u Prizrenu Sporazum o saradnji, kojim se uspostavlja novi i napredniji okvir institucionalne saradnje u funkciji zaštite i unapređenja ljudskih prava u regionu.
Strane su u početku razgovarale o pitanjima od zajedničkog interesa kao što su građanska i porodična pitanja sa prekograničnim elementom; uloga institucije ombudsmana u zaštiti prava na zdravlje; zaštita dece na ulici i drugih ranjivih kategorija; saradnja u rešavanju pojedinačnih slučajeva koji uključuju više od jedne zemlje; prava lica lišenih slobode tokom prvih sati intervjua i uloga audio-vizuelnog snimanja u garantovanju zakonskog postupka; prava i pravne garancije stranih državljana u mestima lišavanja slobode i u sudskim procesima, kao i mogućnosti za zajedničke regionalne akcije, inicijative i aktivnosti.
Sporazum se zasniva na međunarodnim principima koji regulišu rad nacionalnih institucija za ljudska prava, uključujući Pariske principe i Venecijanske principe, i odražava zajedničku posvećenost tri institucije jačanju vladavine prava, demokratije i zaštite osnovnih ljudskih prava.
Ovim sporazumom, strane se obavezuju da intenziviraju i strukturiraju svoju saradnju u oblastima od zajedničkog interesa, uključujući zaštitu prava dece, sprečavanje mučenja i nehumanog ili ponižavajućeg postupanja, borbu protiv diskriminacije, zaštitu prava migranata i izbeglica, poboljšanje uslova u mestima lišavanja slobode, promociju pristupa pravdi, rešavanje ekoloških i klimatskih izazova i zaštitu digitalnih prava u eri novih tehnologija.
Sporazum predviđa organizaciju godišnje regionalne konferencije, koja će služiti kao platforma za diskusiju o dešavanjima u oblasti ljudskih prava i kulminiraće usvajanjem zajedničke deklaracije o stanju ljudskih prava u regionu.
Važan aspekt saradnje biće stvaranje mehanizama posvećenih efikasnijem rešavanju slučajeva koji uključuju građane jedne države u nadležnosti druge države, omogućavajući direktnu međuinstitucionalnu komunikaciju i efikasniju zaštitu njihovih prava.
Sporazum takođe predviđa razmenu stručnih iskustava, razvoj zajedničke obuke, razmenu stručnjaka i koordinaciju stavova na međunarodnim i regionalnim forumima za ljudska prava.
Prepoznajući zajedničke izazove i bliske kulturne i društvene veze u regionu, tri institucije su ponovo potvrdile svoju posvećenost delovanju u solidarnosti i međusobnoj podršci u zaštiti institucionalne nezavisnosti i unapređenju standarda ljudskih prava.
Potpisivanje ovog sporazuma predstavlja važan korak ka jačanju regionalne saradnje i stvaranju koordinisanijeg pristupa zaštiti i unapređenju ljudskih prava na Kosovu, u Albaniji i Severnoj Makedoniji.