Održan je okrugli sto povodom obeležavanja 16 dana aktivizma protiv nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja
Priština, 27. novembar 2024. – U okviru obeležavanja 16 dana aktivizma protiv nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja, Ombudsman je zajedno sa Centrom za ravnopravnost i pravdu i Udruženjem žena „Feminae“ organizovao sto za razgovor u vezi sa dostignućima i izazovima u primeni Istanbulske konvencije.
Okrugli sto je imao za cilj da održi diskusiju sa predstavnicima javnih institucija, civilnog društva, predstavnicima medija i građanima opština Prizren, Suva Reka i Mamuša, o poštovanju i zaštiti ljudskih prava sa posebnim akcentom na zaštitu prava žena kao borbu protiv rodno zasnovanog nasilja.
Ombudsman g. Naim Ćelaj je rekao da je neophodna bliska saradnja državnih institucija, civilnog društva i društva u celini kako bi se sprečilo nasilje nad ženama i došlo do zajedničkog stava i mišljenja da je nasilje nad ženama neprihvatljivo i nepodnošljivo.
On je rekao da se nada da će Kosovska policija uskoro staviti u funkciju elektronski nadzor lica čije je kretanje ograničeno odlukom Suda i da će služiti zaštiti žrtava zločina uopšte, sa fokusom na zaštitu žrtava nasilja u porodici. G. Ćelaj je govorio io ulozi pravosuđa i tužilaštva, kao i ulozi branilaca žrtava, dodajući da što su ovi mehanizmi moćniji, to će se više boriti i sprečavati nasilje u porodici.
Ombudsman je rekao da obrazovanje, mediji i organizacije civilnog društva takođe imaju posebnu ulogu u borbi protiv nasilja u porodici. On je dodao da Istanbulska konvencija zahteva približavanje i harmonizaciju lokalnog zakonodavnog okvira i podizanje kapaciteta institucija kako bi se obezbedila pravilna primena u praksi.
O svom radu i izazovima na poslu u slučajevima nasilja u porodici i rodno zasnovanog nasilja govorili su predstavnici tužilaštva, policije, javnog univerziteta, medija i organizacija civilnog društva.
Učesnici su upoznati i sa ovlašćenjima i radom Ombudsmana, u zaštiti i unapređenju osnovnih ljudskih prava i sloboda.