Predstavljen je izvještaj Ombudsmana o žrtvama seksualnog nasilja tokom rata
Priština, 19. novembar 2024. – Ombudsman g. Naim Ćelaj je u utorak predstavio izveštaj izvršen po službenoj dužnosti u vezi sa poštovanjem ljudskih prava tokom procesa priznavanja i verifikacije statusa žrtve seksualnog nasilja tokom oslobodilačkog rata na Kosovu i prepreke za ostvarivanje pogodnosti utvrđenih zakonom.
Ombudsman g. Naim Ćelaj je rekao da ovaj okrugli sto ima za cilj da otvori diskusiju o aktuelnim izazovima i poteškoćama sa kojima se suočavaju žrtve seksualnog nasilja u ratu. On je rekao da je žrtvama potrebna stalna podrška tako što im se ne dozvoljava da ostanu izolovani, da se bore protiv predrasuda i da nude tretman i podršku svima.
„Kao društvo imamo odgovornosti i obaveze u odnosu na žrtve rata, prepoznajući njihov bol i patnju kroz koju su prošli, a zatim uspostavljajući pravdu kao garanciju da ti zločini ne prođu nekažnjeno i garanciju neponavljanja. “ rekao je g. Ćelaj.
Predsednica Kosova, gđa. Vjosa Osmani Sadriu rekla je da put ka pravdi nikada nije lak i da nije završen. „Proces verifikacije koji je započeo pre nekoliko godina preko komisije je samo početak podrške preživelima. Imamo još puno posla da uradimo—radimo da osiguramo da svaki preživjeli dobije podršku i priznanje koje im je potrebno da ponovo izgrade svoje živote, ali prije svega da oni koji su odgovorni za zločine budu izvedeni pred lice pravde“, rekao je predsednica Osmani Sadriu.
Ministarka pravde Albulena Hadžiju rekla je da je jedan od najvažnijih napora koji se mora dodati kao društvo borba protiv predrasuda i stigmatizacije koja još uvek prati preživele. „Niko ne treba da se stidi zbog nametnutog bola, i niko ne treba da oseća teret ćutanja“, rekla je ministar Hadžiju.
Diskusije su nastavljene uz doprinose drugih institucionalnih predstavnika, kao što su iz sektora pravosuđa i tužilaštva, poslanici Skupštine Kosova i predstavnici organizacija civilnog društva, a posebno onih organizacija koje su radile sa žrtvama seksualnog nasilja tokom rata.
U ovom izvještaju, Ombudsman je uočio neke zakonske rupe, te preporučio izmene i dopune zakona, u cilju jačanja zaštite prava žrtava u postupku podnošenja zahteva i priznavanja statusa, kao i omogućavanja uživanja zakonom zagarantovanih beneficija.
Među brojnim pitanjima koja se obrađuju u ovom izveštaju, Ombudsman ističe važnost obezbeđivanja besplatnih zdravstvenih usluga za žrtve u javnim ustanovama primarnog, sekundarnog i tercijarnog nivoa.
U izveštaju se ističe i zakonska garancija pružanja psihosocijalnih usluga za žrtve, obezbeđenje neophodnih dokumenata radi omogućavanja ostvarivanja beneficija, kao i neograničenje roka za podnošenje zahteva za priznavanje i verifikaciju statusa.
Važan deo ovog procesa je posvećenost rešavanju pravnih rupa i obezbeđivanju potrebnih usluga, doprinoseći efikasnijoj podršci žrtvama, kao i stvaranju okruženja u kome se njihova prava u potpunosti poštuju.