Featured Image

Ombudsman se sastao sa liderima i predstavnicima međunarodnih organizacija na Kosovu

23/09/2024

Priština, 27. juna 2024. – Narodni advokat Naim Ćelaj ugostio je lidere i predstavnike međunarodnih organizacija u zemlji sa kojima je razgovarao o stanju ljudskih prava i potrebi koordinacije aktivnosti u cilju unapređenja ljudskih prava i sloboda na Kosovu.

G. Ćelaj je naglasio da se na osnovu istraženih slučajeva građani i dalje suočavaju sa produženim kašnjenjima u sudskim postupcima i neodgovaranjem na zahteve javnih organa.

On je dalje naglasio da nedostatak socijalnog dijaloga, nefunkcionisanje zakonskih mehanizama koji omogućavaju ovaj dijalog, kao i nepostizanje opšteg kolektivnog ugovora – krše, ograničavaju i otežavaju ostvarivanje prava radnika.

Što se tiče rodne ravnopravnosti, g. Ćelaj je podvukao da iz podataka Kosovske policije pokazuju porast prijavljenih slučajeva nasilja u porodici i nasilja nad ženama, što je i dalje zabrinjavajuće i mora se mnogo raditi na sprečavanju ovih slučajeva kroz rano obrazovanje i druge mere. , uključujući osnaživanje žena, njihovu ekonomsku nezavisnost i pravo na imovinu.

On je dodao da reforme za vladavinu prava i pravosudni sistem ne nastavljaju da budu rezultat racionalne rasprave i na osnovu brojnih analiza koje su rađene u ovom sektoru. „Uočava se jednostrano delovanje koje se može smatrati i tendencijom mešanja i narušavanja nezavisnosti nezavisnih ustavnih institucija i mešanja u zasebne sisteme vlasti“, rekao je g. Samo napred.

On je rekao da je glasanje Skupštine Kosova protiv Izveštaja ombudsmana za 2022. godinu na sednici održanoj 23. maja 2024. godine iskorišćeno kao sredstvo za napad na nezavisnost IAP-a. On je dodao da ovo glasanje protiv nije došlo kao rezultat bilo kakvih nejasnoća, primedbi, kritika, nedostataka ili bilo kakvih pitanja koja su možda pokrenuta na diskusiju.

„Naprotiv, postojao je konsenzus u skupštinskoj komisiji za ljudska prava koja je jednoglasno preporučila da se izveštaj usvoji Skupštini. Isti poslanici su na sednici od 23. maja glasali protiv izveštaja, dok neki nisu ostali u skupštinskoj sali“, rekao je on.

Zatim g. Ćelaj je naglasio da je nečlanstvo Kosova u Savetu Evrope najviše naštetilo građanima i smatra da je potrebna koordinacija i saradnja svih aktera kako bi u budućnosti ovaj proces bio u korist članstva.

Što se tiče prava nevećinskih zajednica, on je naglasio da je ostvarivanje prava po volji subjekta koji uživa ova prava, ali kada dođe do kolektivnog odbijanja, kao što se trenutno dešava od strane pripadnika srpske zajednice napuštanjem institucija. , hitno je potrebno uspostaviti dijalog i komunikaciju sa građanima kako bi se postigla ravnoteža i prevazišle ovakve situacije.

Lideri i predstavnici međunarodnih organizacija istakli su značaj nezavisnosti nezavisnih institucija, koje treba da slobodno vrše svoj mandat i rade bez mešanja u njihov rad.

Šef kancelarije EU na Kosovu g. Tomas Szuniog je rekao da će ova kancelarija nastaviti da blisko sarađuje sa Institucijom narodnog advokata, podržavajući nezavisnost i aktivnosti IAP-a.

Isto tako, šef Euleksa g. Đovani Pjetro Barbano, rekao je da će misija podržati rad i aktivnosti narodnog advokata u vezi sa unapređenjem ljudskih prava, kao i u oblasti pravosuđa i vladavine prava.

Tankut Soikan, zamenik šefa Kancelarije Saveta Evrope u Prištini, pomenuo je prošle i aktuelne projekte koji se rade sa IAP-om i nastaviće da podržava ovu instituciju u projektu protiv diskriminacije.

Revidiranu strategiju 2021-2025 i Akcioni plan 2024-2025 predstavila je zamenica ombudsmana gđa. Anita Čavdarbaša Korenica, u cilju koordinacije aktivnosti ali i sprečavanja dupliranja projekata.

Učesnici su dali svoje povratne informacije o aktuelnim projektima koje imaju. Iz ove tabele je zaključeno da se na sledećem sastanku detaljnije sagledaju aktivnosti i rad.