Izjava ombudsmana povodom Međunarodnog dana borbe protiv torture

23/09/2024

Priština, 26. jun 2024. – Ombudsman je i ove godine u obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv torture ponovio važnost ispunjavanja obaveza države da preduzme delotvorne zakonodavne, administrativne, sudske i druge mere za sprečavanje bilo kakvog oblika torture torture, kako je definisano u Konvenciji protiv torture i drugog okrutnog, neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, koja je stupila na snagu 26. juna 1987. godine.

Ombudsman je, obavljajući svoj mandat Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture, nastavio praćenje i nadzor kroz redovne i nenajavljene posete svim mestima u kojima se nalaze lica lišena slobode. Ovo je kako bi se osiguralo da neće biti slučajeva mučenja ili nehumanog i ponižavajućeg postupanja.

Kontinuiranim praćenjem ocjenjivano je poboljšanje uslova i standarda u pogledu lica lišenih slobode, ocjenjivanje postupanja i zaštite osuđenih i istražnih pritvorenika, materijalnih uslova i uslova života, režima i aktivnosti, kontakta sa vanjskim svijetom i zdravlja liječenja.

Praćeno je i uspostavljanje kontrole u ​​slučajevima eventualnih sukoba između osuđenika ili pritvorenika, sprečavanje psihičkog i fizičkog zlostavljanja, kao i svi drugi aspekti koji se odnose na dostojanstveno postupanje i poštovanje prava svakog lica lišenog slobode .

Međutim, situacija nije ista u svim ovim centrima, neki od pritvorskih centara ne ispunjavaju uslove i standarde zbog starosti objekata, pa su upućene preporuke da se ovi centri zatvore (centri za pritvor u Peći i Prizrenu ).

Narodni advokat je poseban značaj dao nadzoru nad poštovanjem prava osoba sa mentalnim smetnjama u sredinama službi za mentalno zdravlje. I ovom prilikom ponavlja zabrinutost u vezi sa postupcima zadržavanja lica sa duševnim smetnjama na prinudnom lečenju, bez obaveštavanja nadležnog suda, kao i kašnjenjem u donošenju odluka suda.

Ovo predstavlja kršenje i kršenje ljudskih prava, o čemu je dokazao i Mehanizam za prevenciju torture Saveta Evrope. Ovakva situacija zahteva hitne izmene zakonskih odredbi Zakona br. 03/L-007 o vanparničnom postupku (članovi 75 do 96) i zakonskim odredbama Zakona br. 05/L -025 o mentalnom zdravlju (članovi 20 do 24), sa ciljem usaglašavanja i definisanja jasnih procedura iu skladu sa standardima koji garantuju poštovanje ljudskih prava i sloboda.

Ohrabruje činjenica da nismo zatekli ni jedan slučaj torture, surovog, nehumanog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, kao pokazatelja dostojanstvenog postupanja i poštovanja ljudskih prava i sloboda na ovim prostorima.

Uprkos tome, narodni advokat podseća da svako ko se našao u okolnostima ovakvog postupanja može da se obrati Instituciji narodnog advokata sa pritužbom, garantujući da će svaki slučaj prijavljivanja biti tretiran profesionalno, poverljivo, nepristrasno i garantuje hitan i efikasan odgovor.