Featured Image

Ombudsman je učestvovao u objavljivanju izveštaja ZKA o nasilju u porodici

13/09/2023

Priština, 13. septembar 2023. – Ombudsman g. Naim Qelaj je učestvovao u objavljivanju Izveštaja revizije učinka „Efektivnost institucija u radu sa slučajevima nasilja u porodici“, koji je objavila Nacionalna Kancelarija Revizije (ZKA), uz tehničku pomoć UN Women Kosovo.

Izveštaj je fokusiran na proces postupanja u slučajevima nasilja u porodici, od momenta prijave policiji do praćenja slučajeva do sudova. Izveštaj je fokusiran na region Prištine i Peći, jer ova dva regiona imaju najveći broj prijavljenih slučajeva nasilja, a obuhvata period 2020-2022.

U izvještaju je konstatovano da iako su nadležne javne institucije preduzele akcije na rješavanju slučajeva nasilja u porodici, nisu postignuti zadovoljavajući rezultati u zaštiti i rehabilitaciji žrtava.

U izveštaju se navodi da državni sistem ima nedostatke u angažovanju primarnih istražitelja, uključivanju branilaca žrtava, blagovremenom razmatranju predmeta od strane pravosudnih organa, kao i evidentiranju prijavljenih slučajeva. Takođe, utvrđeno je da žrtve nasilja u porodici nemaju socijalnu podršku, a posebno im nedostaje podrška u ekonomskom smislu.

Takođe, u izveštaju se ističe da postoje nedostaci u adekvatnom angažovanju ljudskih resursa, u postupcima praćenja i podrške žrtvama tokom rehabilitacije. Još jedno zabrinjavajuće pitanje istaknuto je u kašnjenju u rješavanju slučajeva nasilja u porodici od strane sudova, za koje se na osnovu dostavljenih statističkih podataka čini da je potrebno više od godinu dana da se takav slučaj riješi pred sudovima u zemlji.

Ombudsman, g. Naim Ćelaj je rekao da je uprkos višegodišnjim naporima institucija, uprkos posvećenosti i preduzetim merama, došlo do porasta slučajeva nasilja u porodici. On je rekao da se povećanje broja slučajeva može shvatiti kao rezultat informisanosti i prijavljivanja slučajeva, ali se time ne izbegava činjenica da je nasilje u porodici veoma prisutno u našem društvu. On je naglasio da se time povećava potreba da institucije, pa i društvo uopšte, reaguju i preduzmu sve mere za borbu protiv ove pojave.

„Ako se osvrnem na preporuke i nalaze koji su proizašli iz izveštaja revizije i na one koje smo upućivali institucijama poslednjih godina, mogu reći da je prva stvar koju treba pomenuti u ovom slučaju osnaživanje. mehanizama izveštavanja, odgovornosti i odgovornosti“, rekao je g. Ćelaj.

U 2020. godini prijavljeno je 2.069 slučajeva nasilja u porodici. U 2021. godini prijavljeno je 2.456 slučajeva, a 2022. godine prijavljeno je 2.759 slučajeva nasilja u porodici.

Zbirni izveštaj predstavila je generalna revizorka gđa. Vlora Spanca, a prisutna bila i ministarka pravde gđa. Albulena Haxhiu.