Featured Image

Saopštenje za medije – Ombudsman je objavio izveštaj Ex-officio br. 676/2022 o obrazovanju i mogućnostima mladih na tržištu rada

07/04/2023

Priština, dana 6 aprila 2023. godine –  Ombudsman je u okviru vršenja svojih zakonskih ovlašćenja i odgovornosti objavio Izveštaj Ex-officio br. 676/2022 o obrazovanju i mogućnostima mladih na tržištu rada.

Svrha ovog izveštaja je bila da se proceni nivo usklađenosti obrazovanja mladih u institucijama visokog i stručnog obrazovanja na Kosovu, sa uslovima rada. Izveštaj takođe analizira ekonomski kontekst, koja radna mesta su dostupna na Kosovu i drugim segmentima.

Takođe, izveštaj je analizirao pristup obrazovanju i obrazovnim postignućima, šta je pristup obrazovanju za učenike sa ograničenim sposobnostima, romske, aškalijske i egipćanske učenike i druge oblasti koje su uključene u proces analize. Izveštaj takođe uključuje analizu ponude i potražnje za radnom snagom.

Ombudsman zaključuje da nakon analize relevantnog zakonodavstva, prethodnih istraživanja, politika, informacija i podataka kojima IO raspolaže po tom pitanju, proizilazi da je Kosovo tokom poslednje decenije ostvarilo napredak u oblasti primene ljudskih prava u obrazovanju. Ovaj napredak, međutim, nije jednak u različitim podsektorima u smislu učešća, uključivanja i razvoja mladih prema njihovim potrebama i veštinama.

Što se tiče obrazovanja i stručnog usavršavanja na Kosovu, Ombudsman smatra da to nije u skladu sa zahtevima tržišta rada. Kada su analizirani podaci koji se odnose na potražnju tržišta rada, kao što su zaposlenost, bruto domaći proizvod po privrednim sektorima i struktura biznisa, sa brojem studenata po profilima, rezultiralo je da nisu u saglasnosti.

Izveštaj je, između ostalog, utvrdio da u više od 80 odsto stručnih programa nedostaju materijali i udžbenici pogodni za nastavu i učenje u ustanovama stručnog obrazovanja, što otežava pravilno i praktično učenje.

Ombudsman je uputio preporuke Ministarstvu prosvete, nauke, tehnologije i inovacija, kojem se, između ostalog, preporučuje da izradi politike i preduzme konkretne mere kako bi obezbedilo da sistem obrazovanja i stručnog usavršavanja bio nadovezan za potrebe radne snage tržišta.

Takođe, i Kosovskoj Agenciji za Akreditaciju, je upućena preporuka, između ostalog, da zahteva dokaze o korelaciji studijskih programa sa zahtevima tržišta rada, kao i da se vode statistike o studijskim programima koji nisu ispunili standard da budu u skladu sa zahtevima tržište rada.

Izveštaj na Srpskom jeziku uskoro na web stranici www.oik-rks.org