Featured Image

Ombudsman preporučuje izmenu u diskriminatorskim članovima Zakona o računovodstvu

04/05/2022

Priština, dana 4 maja 2022. godine – Ombudsman je u svom poslednjem izveštaju preporučio Ministarstvu finansija, rada i transfera da izmeni i dopuni Zakon o računovodstvu, finansijskom izveštavanju i reviziji.

G. Naim Qelaj, Ombudsman je razmotrio žalbu Instituta za računovodstvo, reviziju i finansije (IKAF) koji je tražio da se ispita pravna neusklađenost i diskriminatorske posledice u Zakonu o računovodstvu, finansijskom izveštavanju i reviziji, objašnjavajući da sprovođenjem odredbi i oduzimanje licence zbog neučlanjenja u Međunarodnu federaciju računovođa (MFR) imalo bi direktne posledice po registrovane kandidate za licenciranje i po 3450 licenciranih članova u periodu 2013-2021, i 987 kandidata registrovano za trajno profesionalno obrazovanje. U slučaju opoziva licence IKAF-u njegovi članovi bi izgubili profesionalne kvalifikacije i pravo na obavljanje profesije.

Ombudsman je ovu žalbu razmotrio sa aspekta ljudskih prava i sloboda, kao i antidiskriminacijskog zakonodavstva, imajući u obzir princip zakonitosti i pravne sigurnosti. U izveštaju se podvlači da s obzirom na navedene nadležnosti Kosovskog saveta za finansijsko izveštavanje, nije jasno koju bi ulogu imala obaveza učlanjenja udruženja u MFR u nadzoru nad i obavljanju profesije

„Nametanje ovog uslova je nesvrsishodno jer nije evidentna svrha učlanjenja za kosovska udruženja, zbog koje bi ovaj uslov bio neophodan, imajući u vidu da je MFR neprofitna organizacija, sastavljena od profesionalnih organizacija računovođa“ – kaže se u izveštaju.

Ombudsman zaključuje da udruženja računovodstva i revizora mogu postati članovi MFR, ali to članstvo treba biti na dobrovoljnoj osnovi i nikako se ne može nametnuti kao zakonski imperativ.

„Ombudsman ocenjuje da su odredbe člana 3, stav 1, tačka 1.13, i člana 33, stav 3, Zakona Br. 06/L-032 o računovodstvu, finansijskom izveštavanju i reviziji kontradiktorne i nisu u skladu sa osnovnim principom zakonitosti, pravne sigurnosti i poštovanja antidiskriminacijskog zakonodavstva.“- ističe se u izveštaju.

„Sa obavezom članstva i tretmanom prema važećem zakonu reguliše licenciranje udruženja koja nisu članovi IFAC-a, dolazi do diskriminacije hiljade njihovih članova, koji su već licencirani ili su kandidati za licenciranje i nastavak stručnog obrazovanja. ” – navodi se dalje u Izveštaju

U izveštaju se preporučuje Ministarstvu finansija, rada i transfera da izmeni navedeni zakon kako ne bi bio u suprotnosti sa ustavnim principima vladavine prava i principa nediskriminacije koje je zagarantovano zakonom.

Izvestaj na srpskom jeziku uskoro na www.oik-rks.org