IO objavio je izveštaj sa preporukama u vezi sa posetama centrima za prijem i smeštaj tražioca azila
Priština, dana 23. februara 2021.godine – Institucija Ombudsmana objavila izveštaj koji se odnosi na posete Nacionalnog mehanizma za sprečavanje torture (NMST) Centrima za tražioce azila u Maguri, Mitrovici, i Vranidolu, koje su realizovane dana 14, 15 i 25 januara 2021.godine.
Tokom poseta, NMST je obavio grupne i pojedinačne intervjue sa tražiocima azila. Svi azilanti su se izrazili pozitivno o vrlo dobrom i humanom tretmanu od strane zvaničnika Ministarstva unutrašnjih poslova i Kosovske policije. Pored toga, NMST je primetio vrlo prijateljsku i interaktivnu komunikaciju između tražilaca azila i policajaca i onih iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
Tokom posete Centru za tražioce azila u Maguri, NMST je primetio da su uslovi smeštaja vrlo visokog standarda u pogledu životnog prostora, osvetljenja, higijene i grejanja. Uopšte, u ovom centru bile su smeštene porodice koje su tražile međunarodnu zaštitu. NMST je nakon poseta smatrao da su uslovi smeštaja u Centru za tražioce azila u Mitrovici i Vranidolu prihvatljivi za smeštaj tražilaca azila, iako nisu istog standarda kao oni u Centru za azil u Maguri.
Zdravstvene usluge, kao jedno od osnovnih prava, pružaju im se od strane javnih zdravstvenih institucija, dok psihološke usluge od strane domaćih nevladinih organizacija. NMST je primetio da trenutno besplatnu pravnu pomoć́ tražiocima azila pružaju Nevladina organizacija Program građanskih prava Kosovo (Civil Rights Program Kosovo – CRPK) i Agencija za besplatnu pravnu pomoć́.
U izveštaju se navodi da u Centru za tražioce azila u Vranidoll-u nema stalnog osoblja Ministarstva unutrašnjih poslova, i isti tamo odlaze samo u određenim prilikama. Ova situacija komplikuje pravilno funkcionisanje centra, ali i službenika Kosovske Policije, koji trenutno obavljaju poslove obezbeđenja u tim centrima. Situacija je mnogo povoljnija u Centru za tražioce azila u Maguri, gde su pored stalnog osoblja Ministarstva unutrašnjih poslova, preko međunarodnih organizacija angažovani prevodioci, socijalni radnik i lekar.
Izveštajem sa preporukama, NMST je preporučio nadležnim vlastima da izbegnu uočene nedostatke, kao što je nedostatak potrebnog osoblja koje bi obezbedilo nesmetano odvijanje dnevnih poslova i preporučio Kosovskoj Policiji da policajci koji obavljaju bezbednosne zadatke u centrima za azil vode posebne registre u kojima će evidentirati slučajevi upotrebe sile ili slučajevi incidenata između tražilaca azila.
IO redovno posećuje ove centre da bi videla koliko se poštuju osnovna prava tražilaca azila od strane vlasti Republike Kosovo, u skladu sa važećim zakonodavstvom Republike Kosovo i sa međunarodnim standardima ljudskih prava inkorporisanim u Ustavu Republike Kosovo.
Pročitajte nalaze ovde https://bit.ly/3kfr398