Izjava Ombudsmana povodom objavljivanja Izveštaja Evropske Komisije o Kosovu

18/04/2018

Priština, dana 18 april 2018. godine – Nedavno objavljeni izveštaj Evropske komisije 2018 o Kosovu, procenjuje da je Institucija Ombudsmana (IO) nastavila da gradi kapacitete za razmatranje predmeta, čime je postala institucija koja uživa najviše poverenja na Kosovu.
Izveštaj navodi da pravni okvir u velikoj meri garantuje zaštitu osnovnih ljudskih prava u skladu sa evropskim standardima, ali su neophodni dodatni napori i angažman u njihovoj implementaciji. Takođe primenu strategija i zakona o ljudskim pravima otežava i nedostatak adekvatnih resursa, uključujući i finansijske, usled ograničene prioritizacije politika i nedostatka koordinacije.
Neizbežno, Izveštaj govori o aktivnostima i interakcijama IO prema relevantnim vlastima u zemlji i procenjuje poboljšanje dijaloga između Ombudsmana i vladinih institucija, kao i sve veći broj primenjenih preporuka.
U izveštaju se navodi uspostavljanje Nacionalnog mehanizma za sprečavanje torture u okviru IO, ističući činjenicu da se relevantno osoblje intenzivno obučava i da je počelo da razmatra i istražuje primljene žalbe.
Takođe, Izveštaj naglašava adresiranje prava građana na dobro upravljanje, od strane Ombudsmana, kao nezavisna nadzorna institucija.
Što se tiče imovinskih prava, Izveštaj navodi da je Ombudsman preporučio izmenu Zakona o Kosovskoj agenciji za upoređivanje i verifikaciju, kako bi ovaj zakon bio u saglasnosti sa Ustavom, evropskim i međunarodnim standardima o ljudskim pravima. Izmene koje je preporučio Ombudsman odnose se na mandat i ovlašćenja Agencije da postupa u slučajevima ponovne uzurpacije imovine raseljenih lica, pitanje koje nije predviđeno važećim zakonom.
Što se tiče ne diskriminacije, u oblasti socijalnih politika i politike zapošljavanja, u izveštaju se navodi da broj žalbi koje Ombudsman prima od strane građana ostaje isti, ali navodi da je broj slučajeva koji su pokrenuti po sopstvenoj inicijativi Ombudsmana (Ex Officio) udvostručen.
Ombudsman ceni nalaze Izveštaja Evropske komisije, prema kojem se IO smatra najpouzdanijom institucijom na Kosovu. Ova kvalifikacija sledi godišnje istraživanje Veća za regionalnu saradnju (RCC), koji je u Balkanskom barometru 2017, predstavio IO kao najpouzdaniju instituciju među ključnim državnim institucijama, ne samo na Kosovu, već i na Balkanu.