Departman

Departman za zaštitu od diskriminacije (DZD)

Dužnosti i odgovornosti Departmana za zaštitu od diskriminacije su da:

 

1.1. Prima i istražuje žalbe lica u konkretnim slučajevima diskriminacije po bilo kom osnovu navedenom u članu jedan (1) Zakona o zaštiti od diskriminacije, pruža pomoć žrtvama diskriminacije u izradi žalbi protiv diksriminacije i pruža potrebne informacije o njihovim pravima, obavezama i mogućnostima suda, kao i drugim sredstvima zaštite.

 

1.2. Istražuje ili postupa po podnesenoj žalbi ili po sopstevenoj inicijativi (ex officio) kada postoji sumnja da se dogodila diksriminacija od strane javnih organa i privatnih subjekata i direktno se obraća tužilačkim i istražnim organima sa zahtevom za pokretanje  istraga za prekršaje i krivična dela, i zahteva pokretanje  primenjivog disciplinskog postupka.

 

1.3. Preduzima sve mere i radnje neophodne za razmatranje podnesenih žalbi za zaštitu od diskriminacije, uključujući direktnu intervenciju kod nadležnih organa, tražeći odgovor u datom roku ili hitno ukoliko se nastavlja ozbiljna šteta kao posledica diskriminacije na delu.

 

1.4. Obraća se organima tužilaštva i istrage direktno zahtevom za pokretanje istrage prekršaja i krivičnih dela i pokretanje primenjivog disciplinskog postupka, kada se ustanovi da se dogodila diskriminacija.

 

1.5. Razmatra i istražuje slučajeve koji se odnose na rodnu diskriminaciju, u skladu sa predviđenim procedurama, na osnovu određene situacije, standarda i preporuka lokalnih i međunarodnih mehanizama za rodnu ravnopravnost.

 

1.6. Razmatra i istražuje slučajeve koji se odnose na diskriminaciju osoba sa ograničenim sposobnostima, na osnovu standarda i preporuka međunarodnih mehanizama za prava lica sa ograničenim sposobnostima.

 

1.7. Informiše javnost o slučajevima diskriminacije i preduzima mere za promovisanje ravnopravnosti, ljudskih prava i nediskriminacije.

 

1.8. Posreduje, daje mišljenja i  preporuke za konkretne slučajeve diskriminacije, i pruža savete, uputstva i podršku, subjektima javnog i privatnog sektora o dobrim praksama u promovisanju ravnopravnosti, u prilagođavanju različitosti i sprečavanju diksriminacije po osnovama obuhvaćenim Zakonom o zaštiti od diskriminacije i Zakona o ravnopravnosti polova.

 

1.9. Pokreće istragu u vezi slučajeva diskriminacije koji dodiruju grupe lica, uključujući prava LGBT osoba, kroz radnje preduzete u ime članova grupe, kada se ne zahteva njihova saglasnost.

 

1.10. Daje preporuke za preduziamnje mera za promovisanje ravnopravnosti, prilagođavanje različitostima i/ili sprečavanje diskriminacije.

 

1.11. Prati primenu Zakona o zaštiti od diskriminacije i u zavisnosti od istraživanja, procena, nalaza i konstatacija, inicira izmene odredaba za sprovođenje i unapređenje zaštite od diskriminacije.

 

1.12. Inicira preduzimanje mera za poboljšanje rada institucija u oblasti sprovođenja i promocije rodne ravnopravnosti i prava osoba sa ograničenim sposobnostima i predlaže zakone i inicijative za izmene u odgovarajućim zakonima i pravilnicima u cilju poboljšanja zaštite rodne ravnopravnosti i osoba sa ograničenim sposobnostima.

 

1.13. Promoviše i štiti prava zajednica i njihovih pripadnika putem razmatranja  njihovih podneska kao i preduzima inicijative i predlaže zakone i pravilnike u cilju poboljšanja zaštite prava zajednica i njihovih pripadnika, uzimajući u obzir određeno stanje, standarde i preporuke domaćih i međunarodnih mehanizama za prava zajednica i njihovih pripadnika.

 

1.14. Prati praksu Evropskog suda za ljudska prava, postupke koji bi u budućnosti mogli dovesti do tužbi protiv Republike Kosovo pred Evropskim sudom za slučajeve diskriminacije, u cilju pripreme i izbegavanja (sprečavanja) takvih postupaka putem blagovremene zaštite prava oštećenih stranaka i pružanje pomoći organima uprave, koji odlučuju o pravima i slobodama građana, kako bi u datom vremenu zakonito postupali.

 

1.15. Prati delatnost odgovornih institucija u pogledu postizanja rodne ravnopravnosti, prava deteta, prava osoba sa ograničenim sposobnostima, prava LGBT osoba i prava zajednica i njihovih pripadnika.

 

1.16. Prikuplja i sistematizuje podatke o stanju i aspektima zaštite rodne ravnopravnosti, prava osoba sa ograničenim sposobnostima, prava zajednica i njihovih pripadnika,  na osnovu kojih priprema deo godišnjeg izveštaja Ombudsmana u vezi poštovanja prava, standarda i relevantnih preporuka domaćih i međunarodnih mehanizama za ljudska prava.

 

1.17. Izveštava svake godine pred Skupštinom Republike Kosova o primeni Zakona o zaštiti od diskriminacije, izrađuje i objavljuje posebne izveštaje o njegovoj primeni i daje preporuke o politikama i praksama u borbi protiv diskriminacije i promociji ravnopravnosti.

 

1.18. U koordinaciji sa Departmanom za pravna pitanja, izrađuje kodeks  dobre prakse, u borbi protiv diskriminacije i promovisanje ravnopravnosti, koja se mogu koristiti kao referentne tačke u slučajevima diskriminacije.

 

Departmanom rukovodi direktor departmana koji izveštava i za svoj rad odgovara Ombudsmanu, odnosno zameniku Ombudsama.